Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Minister Edukacji oraz Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w III edycji ogólnopolskiego konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

Zadaniem uczestników jest stworzenie drzewa genealogicznego rodziny ucznia (dowolną techniką plastyczną lub na komputerze w formacie pdf) opracowaną na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z rodziną, kwarendy w archiwum rodzinnym oraz archiwach państwowych.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko zainteresowanie uczniów tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych, ale również kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa oraz uwrażliwienie na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości.

Praca konkursowa powinna powstać pod opieką nauczyciela, będącego opiekunem merytorycznym projektu edukacyjnego.  Uczeń podczas przygotowywania projektu może skorzystać z konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych.

Zgłoszenie do konkursu wraz z wykonaną pracą składającą się z elementów, o których mowa w regulaminie konkursu oraz oświadczeniami/zgodami nauczyciela i rodzica należy przesłać do 24 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie Konkursu: https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

Źródło www.ko.rzeszow.pl