Zerówka na Politechnice Rzeszowskiej

Zerówkowicze z Szkoły Podstawowej nr 24 w Rzeszowie 10 października br. miały możliwość poznania Politechniki Rzeszowskej. Dzieci  zwiedziły kampus uczelni i dowiedziały się, na czym polega praca naukowca – nauczyciela akademickiego.

Dzieci po uczelni oprowadziła dr hab. Izabela Oleksiewicz Kierownik Zakładu Nauki o Bezpieczeństwie (Wydział Zarządzania), mama jednej z zerówkowiczów. Dzieci miały okazję zapoznania z zasobami bibliotecznych PRz oraz skorzystania z urządzeń takich jak:komputery, laptopy skanery czy kabiny z możliwością odsłuchu fono zasobów.  Wszystko to było możliwe dzięki Pani Dyrektor Biblioteki dr Monice Zub i jej pracownikom. Ponadto, uczniowie poznali historię naszej Uczelni. Kolejnym punktem było spotkanie z J.M. Rektorem Prof. dr hab. Inż. Tadeuszem Markowskim, gdzie wykonano wspólne zdjęcie pamiątkowe. Następnie dzieci obejrzały z bliska model samolotu Iryda, który posłużył do wyjaśnienia sekretów budowy samolotów i wytłumaczenia zjawiska lotu.Dzieci miały również okazję obejrzenia symulatora lotów dzięki dr inż. Andrzejowi Majce pracownikowi Katedry Samolotów i Silników Lotniczych ( Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa), który jako tato jednego z uczniów przybliżył im tajniki lotnictwa. .

Na koniec wycieczki uczniowie uczestniczyli w wykładzie z fizyki opracowanym przez dr inż. Tadeusza Jasińskiego pt. „Fizyka dla Smyka”. Wycieczka była doskonałym sposobem na poznanie Politechniki Rzeszowskiej. Być może w przyszłości, ktoś z jej uczestników zostanie studentem.