614 rocznica Bitwy pod Grunwaldem

15 lipca 1410 r. pod Grunwaldem miała miejsce największa bitwa, pod względem liczby uczestników w historii średniowiecznej Europy. Naprzeciw siebie stanęły wojska Zakonu Krzyżackiego (około 21 tys.) pod dowództwem Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena oraz połączone siły: polskie i litewsko-ruskie pod dowództwem króla Władysława II Jagiełły (liczące około 34 tys. żołnierzy).

Symbolem tego wydarzenia było przekazanie przed bitwą – dwóch mieczy przez mistrza krzyżackiego, polskiemu królowi.

Jan Długosz w swojej kronice zapisał… po przysłaniu przez Krzyżaków dwóch nagich mieczy, tuż przed starciem, wszystko rycerstwo odśpiewało Bogurodzicę, „patrium carmen”: „Kiedy zaczęła rozbrzmiewać pobudka [do boju], całe wojsko królewskie zaśpiewało donośnym głosem ojczystą pieśń Bogurodzica, a potem, potrząsając kopiami, rzuciło się do walki”.

Bogurodzica (/Bogarodzica) powstała między X a XII wiekiem. Autor nie jest znany. Był to pierwszy hymn naszego państwa. Śpiewano go podczas wielu bitew mających decydujące znaczenie o dalszych losach naszej Ojczyzny. Moim skromnym zdaniem, jest to najpiękniejsza obok „Roty” i „Boże coś Polskę” pieśń patriotyczna. Jest to również najstarsza utrwalona polska pieśń religijna i najstarszy zachowany polski tekst poetycki. Legendarnym twórcą Bogurodzicy jest św. Wojciech. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż Święty nie znał języka Polskiego.

 

 

Bitwa pod Grunwaldem to wspaniałe zwycięstwo naszego rycerstwa – i upadek zakonu krzyżackiego. W obecnym roku mija 614. rocznica tej, jednej z największych, wiktorii w dziejach oręża polskiego.

Z tej okazji zachęcamy do oglądnięcia filmu „Krzyżacy„. „Krzyżacy” to polski barwny film historyczny z 1960 roku w reżyserii Aleksandra Forda, oparty na powieści Henryka Sienkiewicza. Osią fabularną filmu jest wielka wojna z zakonem krzyżackim widziana oczyma Zbyszka z Bogdańca – zakochanego w Danusi, córce Juranda ze Spychowa – oraz jego stryja Maćka z Bogdańca. Film Forda po premierze okazał się najbardziej dochodowym dziełem i filmem o największej oglądalności w historii polskiej kinematografii. Fragment tego filmu zobaczyliśmy na początku tego wpisu.

Żródło:https://www.wrotapodlasia.pl/, Wikipedia, YouTube, https://histmag.org/