Zwyczaje Bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczysty i wyjątkowy czas w naszej polskiej tradycji. Święta rodzinne, na które wszyscy czekamy z utęsknieniem, wypatrując pierwszej gwiazdki. Mała Boża Dziecina, Maryja, Józef (Święta Rodzina), uboga stajenka, pastuszkowie to postacie i miejsca budzące w nas uczucie radości i wdzięczności, którą chcemy obdarować najbliższych.

Pragniemy pomóc Wam w owocnym przeżyciu tego czasu, przybliżyć nie tylko sam okres świąteczny, ale również czas bezpośrednio przygotowujący do świąt, o którym w codziennym zabieganiu czasem zapominamy. Na tą wyjątkową okazję przygotowaliśmy specjalną prezentację, w której zebraliśmy wszystkie zwyczaje, które poprzedzają Wigilię i Boże Narodzenie. Przybliżają one również samą Wigilię oraz cały okres świąteczny, aż do 6 stycznia!

Dawniej każdy element świątecznego wystroju domu, ozdoba choinkowa miał swoje znaczenie. W poniższej prezentacji pragniemy przybliżyć dawne zwyczaje i przypomnieć symbolikę poszczególnych elementów wystroju stołu wigilijnego i innych rytuałów związanych ze świętami :). Serdecznie zapraszamy do przeglądnięcia poniższego materiału.

Autorzy prezentacji

p. Jolanta Partyka – Piegdoń