Zapraszamy was dzisiaj do przeglądnięcia interesującej prezentacji na temat „Insurekcji Kościuszkowskiej” – autorką prezentacji jest uczennica klasy 7a Irena Dudek.
Ciekawostki dotyczące Insurekcji Kościuszkowskiej
- Insurekcja Kościuszkowska rozpoczęła się 24 marca 1794 roku w Krakowie, gdzie Tadeusz Kościuszko ogłosił akt powstania przeciwko Rosji i Prusom.
- Tadeusz Kościuszko został naczelnikiem powstania i przysięgał na krakowskim rynku, że będzie walczyć o wolność narodu.
- Bitwa pod Racławicami (4 kwietnia 1794) była jednym z pierwszych i najbardziej znanych starć insurekcji. Polska armia, w tym chłopscy kosynierzy, odniosła zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi.
- Kosynierzy, czyli chłopi uzbrojeni w kosy osadzone na sztorc, odegrali kluczową rolę w insurekcji. Byli symbolem ludowego charakteru powstania.
- Kościuszko ogłosił w Połańcu tzw. Uniwersał Połaniecki (7 maja 1794), który miał poprawić sytuację chłopów, nadając im częściową wolność osobistą.
- Insurekcja objęła wiele miast w Polsce, w tym Warszawę i Wilno, gdzie mieszkańcy pod wodzą lokalnych przywódców zdołali przejąć kontrolę nad miastami.
- Największa klęska powstania miała miejsce 10 października 1794 roku pod Maciejowicami, gdzie Kościuszko został ranny i wzięty do rosyjskiej niewoli.
- Kościuszko był więziony w Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu przez dwa lata, aż do śmierci carycy Katarzyny II w 1796 roku.
- Po uwolnieniu Kościuszko udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie był przyjacielem Thomasa Jeffersona i zwolennikiem zniesienia niewolnictwa.
- Insurekcja Kościuszkowska zakończyła się tragiczną rzezią Pragi (4 listopada 1794), kiedy wojska rosyjskie brutalnie spacyfikowały warszawską dzielnicę.
- Kościuszko wcześniej walczył w wojnie o niepodległość USA, zdobywając uznanie jako inżynier fortyfikacji, m.in. w Saratodze i West Point.
- Jego dewiza brzmiała „Za wolność naszą i waszą”, co odzwierciedlało jego przekonanie o uniwersalnym charakterze walki o niepodległość.
- Kościuszko odrzucił propozycję Napoleona, by poprowadzić polskie wojska u jego boku, gdyż nie ufał jego intencjom wobec Polski.
- Zmarł w 1817 roku w Szwajcarii, a jego serce przechowywane jest w Warszawie, w Zamku Królewskim.
- Wielu Amerykanów uważa go za bohatera ich rewolucji, a jego nazwisko nosi m.in. most Kościuszki w Nowym Jorku oraz miasto Kosciuszko w stanie Missisipi.