103. rocznica wyzwolenia miasta Rzeszowa
W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 r. w Rzeszowie pozrywano z fasad urzędów austriackie orły. Później zawieszono je do góry nogami na parkanie na pl. Farnym.
W dzień Wszystkich Świętych młodzież z POW przejęła koszary i zabezpieczyła magazyny.
O północy Rzeszów został oswobodzony. Austriacy oddali władzę. Utworzono milicję miejską złożoną w byłych legionistów i straż obywatelską. Powstał plan sformowania polskiego wojska – Pułku Ziemi Rzeszowskiej.
Na czele polskiego dowództwa wojskowego stanął płk Celestyn Bruckner. W południe (1 listopada) kompania rozbrojonych wojsk austriackich wiernych C.K. monarchii pod eskortą POW odjechała do Krakowa.
Nie wszyscy wiedzą, że w Rzeszowie, a także innych miastach Małopolski, powstawały oddziały ochotnicze, które wzięły udział w walkach o Lwów.
Mianem Orląt rzeszowskich obdarzyła miejscowa prasa tzw. kompanię studencką, sformowaną w listopadzie 1918 r., która wzięła udział w walkach o Lwów.
Kompania studencka powstała w pierwszych dniach listopada 1918 r., w ramach nowo tworzonego Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej Wojska Polskiego (późniejszy 17 pułk piechoty). Większość żołnierzy kompanii wywodziła się z konspiracyjnej POW. Byli to uczniowie najstarszych klas obydwu rzeszowskich gimnazjów i Seminarium Nauczycielskiego. Brali oni udział w rozbrajaniu Austriaków, a następnie pełnili służbę wartowniczą przy magazynach i obiektach wojskowych.
Źródło: nowiny 24, Serwis informacyjny Miasta Rzeszowa