Climate Detectives 2024/2025

Climate Detectives to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, oferujące uczniom i uczennicom stworzenie własnego projektu z zakresu zmian klimatu lub ekologii.

Dzięki udziałowi w wyzwaniu Climate Detectives dzieci i młodzież mają unikalną szansę opracować pełny projekt badawczy: od postawienia pytania lub hipotezy badawczej dotyczącej konkretnego problemu ekologicznego lub konsekwencji zmiany klimatu w ich lokalnym otoczeniu przez zaprojektowanie harmonogramu, doświadczeń, stworzenie stacji pomiarowej i wybór niezbędnego sprzętu czy aplikacji, po pozyskanie i analizę danych, by ostatecznie stworzyć plan zapobiegania lub zminimalizowania problemu zgodnie z wynikami projektu.

Konkurs Climate Detectives

W tym projekcie zespoły podejmują się nie lada wyzwania, ich zadaniem jest – obserwując swoje lokalne środowisko – zidentyfikować problem z zakresu zmian klimatu lub ekologii, zbadać go i zaproponować sposób, by mu zaradzić!

Projekt wykonują w trzech etapach:

Etap I. Zauważ problem!

• W tej fazie zespoły identyfikują lokalny problem z zakresu zmian klimatu lub ekologii, który chcą zbadać jako „Climate Detectives – detektywi na tropie klimatu”. Uczniowie i uczennice powinni zdefiniować problem na podstawie obserwacji ich lokalnego środowiska. Zaplanować harmonogram badań, w tym to, kiedy i jak chcą zbierać dane i je analizować.

Etap II. Zbadaj go!

• Czas wziąć się do pracy! Zespoły mają za zadanie zbierać dane i wykonywać doświadczenia, które pomogą im w analizie problemu. Następnie będą musiały wywnioskować co z tych danych wynika. Jeśli będą korzystać z różnych źródeł danych, to będzie okazja do porównania ich między sobą. Ten etap zakończy wyciągniecie wniosków.

Etap III. Zrób coś z nim!

• Wszyscy możemy coś zmienić! Na podstawie wyników swoich badań zespoły powinny zdecydować, jakie działania chcą podjąć – jako osoby i/lub jako grupy – w celu zmniejszenia lub eliminacji zbadanego problemu.

zdjęcie Cieśnina Hajnańska, źródło esa.int

Żródło: https://esero.kopernik.org.pl/climate-detectives/