Powstanie Listopadowe 1830 wybuch i przebieg

„Walka o wolność, gdy się raz zaczyna,
Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna,
Sto razy wrogów zachwiana potęgą,
Skończy zwycięstwem.”

(George Gordon Byron, Giaur)

Do wybuchu powstania doszło w nocy z 29 nas 30 listopada 1830 roku. Powstanie było dziełem spisku, zwanego Sprzysiężeniem Podchorążych, z Piotrem Wysockim na czele, a bezpośrednimi przyczynami podjęcia walki były plotki o wysłaniu armii polskiej do walki z rewolucjami na Zachodzie, połączone z podejrzeniem o zdemaskowaniu przez policję carską członków Sprzysiężenia.

Już w ciągu pierwszej nocy powstania spiskowców prześladował pech. Nie udało im się zrealizować swojego głównego celu tej nocy – pojmania Wielkiego Księcia Konstantego, który zdołał uciec z Warszawy. Nie udało im się też podpalić browaru na Solcu, co miało być sygnałem do podjęcia jednoczesnej walki. Członkowie spisku starali się przekonać wyższych rangą oficerów do przejęcia władzy nad powstaniem, większa część z nich jednak nie chciała angażować się w taką awanturę, nie wierząc w możliwość sukcesu walki.  Część kadry oficerskiej pozostała nawet wierna Konstantemu i wycofała się z Warszawy. Powstanie odniosło sukces głównie dzięki pomocy i entuzjazmowi ludu Warszawy, który umożliwił zdobycie Belwederu i Arsenału – ważnych składów broni.

191 lat temu w Warszawie wybuchło Powstanie Listopadowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń). W rocznicę wybuchu powstania obchodzony jest Dzień Podchorążego.

„Powstanie listopadowe odegrało wielką rolę w podtrzymaniu świadomości narodowej i patriotycznych uczuć Polaków. Poświęcenie i bohaterstwo powstańców, okupione represjami, zsyłkami i katorgami, nie poszły na marne. Dzisiaj powracamy do tamtych wydarzeń, mając świadomość, że dzięki heroicznej odwadze i niezłomnej wierze w Polskę nasze państwo odzyskało niepodległość”

Zapraszamy do przeglądnięcia poniższej prezentacji. Prezentacja jest interaktywna tzn. klikając na dowolny element, postać czy kropkę na linii czasu – dowiemy się o danym wydarzeniu czy postaci.

Źródło: https://eszkola.pl/, https://www.bbn.gov.pl/, https://historia.wprost.pl/