1 maja to tradycyjnie Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzone od 1890 na świecie. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950, wolnym od pracy – rozpoczynającym majowy weekend.
Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę imienia „1 maja” nosiło wiele ulic i placów Polski. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe.
W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika).
11 lat temu papież Franciszek ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II. Podczas Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie Ojciec Święty nazwał ich „ludźmi mężnymi” a Jana Pawła II – „papieżem rodziny”. W historycznej ceremonii na placu św. Piotra w Rzymie wzięło udział ponad 800 tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym tysiące z naszego kraju. Było to wydarzenie bez precedensu – uznani za świętych zostali jednocześnie dwaj Papieże.
1 maja – to też rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach stanowiącego prawną podstawę przystąpienia (akcesji) Polski do Unii Europejskiej.
Wikipedia, historia.pl