Zapraszamy Was dzisiaj na wycieczkę do Francji – autorami prezentacji są Antoni Szostek i Jan Sowa uczniowie klasy 5.
Ciekawostki o Francji
- Wieża Eiffla miała być początkowo tymczasową konstrukcją. Została zbudowana na Wystawę Światową w 1889 roku, ale ostatecznie stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Paryża i Francji.
- Napoleon Bonaparte nie był w rzeczywistości bardzo mały. Chociaż popularnie uważany za niskiego, miał około 1,69 m, co wówczas było przeciętnym wzrostem.
- Francuskie wino jest jednym z najstarszych na świecie, a regiony takie jak Bordeaux i Burgundia są znane ze swojej tradycji winiarskiej, której początki sięgają czasów rzymskich.
- Francja ma najstarszy na świecie system kolejowy, zbudowany w 1827 roku i od tego czasu znacząco rozwinął się, w tym szybkie pociągi TGV.
- Paryż jest nazywany „Miastem Świateł” (Ville Lumière), ponieważ był pierwszym miastem na świecie, które zainstalowało publiczne oświetlenie elektryczne na szeroką skalę w 1829 roku.
- Mona Lisa Leonarda da Vinci, która znajduje się w Luwrze, była przez wiele lat uważana za „zaginioną” – została skradziona w 1911 roku i odzyskana dopiero dwa lata później.
- Bitwa pod Austerlitz (1805) to jedno z największych zwycięstw Napoleona Bonaparte. Napoleon pokonał połączone armie Rosji i Austrii w decydującej bitwie.
- Francuski chleb bagietka stał się symbolem narodowym. Jego długą, wąską formę wymusiły przepisy, które nakazywały, by chleb mógł być łatwo dzielony na mniejsze części w kawiarniach i na ulicach.
- Francuska kuchnia została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 2010 roku. Znajduje się na niej takie potrawy jak foie gras, croissant, ratatouille czy escargots.
- Bastylia, twierdza w Paryżu, została zdobyta 14 lipca 1789 roku, co jest symbolem rozpoczęcia Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
- Francuski taniec to w dużej mierze dziedzictwo baletu klasycznego, który rozwinął się w XVII wieku w dworze Ludwika XIV, znanego również jako „Król Słońce”.
- Napoleon miał ogromną rolę w rozwoju prawa. Zainicjował Kodeks Napoleona, który do dziś stanowi podstawę wielu systemów prawnych na całym świecie.
- W Paryżu znajduje się najstarsza uczelnia wyższa na świecie, Uniwersytet Paryski, który powstał w 1150 roku.
- Sztuka impresjonistyczna, reprezentowana przez takich artystów jak Claude Monet czy Pierre-Auguste Renoir, ma swoje korzenie w XIX-wiecznej Francji.
- Hemingway spędził wiele lat w Paryżu, gdzie napisał część swojej książki „Pożegnanie z bronią”. Miasto to miało duży wpływ na jego twórczość.
- Wojna stuletnia (1337-1453) była jednym z najważniejszych konfliktów zbrojnych w historii Francji, kończącym się zwycięstwem Francuzów i zakończeniem panowania Anglików na francuskich ziemiach.
- Francja była kolebką wielu wynalazków: od balonu na gorące powietrze (bracia Montgolfier), przez kinetoskop (bracia Lumière), po pierwsze loty samolotem (bracia Wright, ale z ważnym wkładem Francuzów, jak Louis Blériot).
- Zwyczaj składania pocałunków w policzek (bise) jest bardzo popularny wśród Francuzów i różni się w zależności od regionu, od jednego do czterech pocałunków.
- Paryż ma własne „miasto w mieście” – Montmartre, znane z artystycznej atmosfery, które przyciągało malarzy takich jak Pablo Picasso czy Vincent van Gogh.
- Francuzi to mistrzowie w sztuce parzenia kawy. Francuski ekspres do kawy, jak i metoda parzenia „café au lait”, cieszy się dużą popularnością w kawiarniach i domach na całym świecie.