O świętym Mikołaju i nie tylko…

Dziś 6 grudnia – wspomnienie świętego Mikołaja. Dzień na który, wszystkie dzieci i niejednokrotnie dorośli czekają….chcąc dostać upragnione prezenty od świętego…Dzieci piszą listy do Mikołaja…. o jakim prezencie marzą i umieszczają go za oknem. Mikołaj przejeżdżając koło domów, bloków zabiera wszystkie listy dzieci, czyta je i stara się spełnić ich marzenia….

Najstarsze przekazy o świętym Mikołaju pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznych pism  żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie.

Mikołaj był uważany za świętego, który udziela pomocy w każdej potrzebie.  Popularność kultu spowodowała, że poświęcono mu tysiące kościołów, ołtarzy, kaplic, szpitali i hospicjów.

Już w średniowieczu uważano Mikołaja za patrona dzieci. W X wieku wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię świętego, które w późnym średniowieczu staną się niezwykle popularne w całej Europie. XII-wieczne zapiski ze środkowej Francji przekazują, że w wigilię 6 grudnia zakonnice roznosiły prezenty dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami. Związek kultu z wręczaniem prezentów jest udokumentowany od XV wieku w źródłach polskich i europejskich. Wieczorem 5 grudnia, w wigilię święta Mikołaja, osoba przebrana za świętego obdarowywała owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzała pastorałem.

Gdy święty nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie.

Święty Mikołaj w kulturze masowej

Święty Mikołaj w kulturze masowej jest przedstawiany jako starszy mężczyzna z białą brodą i „brzuszkiem”,  ubrany w czerwony strój. Według różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Różne wersje mówią o tym, że zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Obecny wizerunek – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w 1930 r.

Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Źródło: Wikipedia