3 Maja – w tym roku obchodzimy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji majowej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Była pierwszą w Europie i druga na świecie nowoczesną spisaną konstytucją. Konstytucja została uchwalona w celu zlikwidowania wad, które niszczyły państwo: wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej – liberum veto.
A jak powstawała Konstytucja 3 Maja w 1791 r. i jak wyglądało jej uchwalenie i obchodzenie jej święta o tym w filmie opublikowanym przez Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.
Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa.
Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku w momencie przystąpienia króla do konfederacji targowickiej – czyli przetrwała nieco ponad 14 miesięcy. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczpospolitej.
Po odzyskaniu przez kraj niepodległości (1918 r.) rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została oficjalnie świętem narodowym 29 kwietnia 1919 roku. Nie było uznawane przez władze komunistyczne, a ostatecznie powróciło 6 kwietnia 1990 roku.
3 maja to również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – obchodzona jest ona we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej.
A jak obchodziliśmy te wydarzenie w poprzednich latach? Zobacz galerię!