41. Rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

16 października br. mija 41 rocznica od wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Było to doniosłe wydarzenie w dziejach kościoła i świata, które raz na zawsze zmieniło oblicze ziemi.

Prześledźmy wydarzenia, które miały miejsce w tamtym pamiętnym 1978 roku….

W rezultacie coraz większych napięć 16 października arcybiskup Wiednia kardynał Franz Koenig przedstawił kandydaturę metropolity krakowskiego. W okresie wyborów Kardynał Wojtyła miał dopiero 58 lat. Znana jest niemal dokładna godzina wyboru Polaka w ósmym głosowaniu –  była to około 17.15.

Biały dym, zwiastujący wybór papieża, pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską około godziny 18.00.

Po godz. 19 papież Polak wyszedł na balkon bazyliki św. Piotra i wygłosił pierwsze przemówienie do wiwatujących tłumów, którym był niemal całkowicie nieznany. 

„Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoje”. Te słowa uznano za najważniejszą, programową wypowiedź całego, trwającego prawie 27 lat pontyfikatu, jednego z najdłuższych w dziejach Kościoła.

Co roku w związku z tymi wydarzeniami organizowany jest w całym kraju Dzień Papieski został on ustalony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2005 r. w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku papieżowi Janowi Pawłowi II.

W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.