Wycieczka do Karpackiej Troi

5 czerwca 2018 r. klasa 3 c była na wycieczce w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja. Miejsce to owiane legendami od wieków nazywane jest ,,Wałami Królewskimi”. Należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce. Odkryto tu najstarsze osady obronne z dotąd znanych na terenie naszego kraju. Jest to jedno z najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich. Szczególna wartość historyczna i kulturowa sprawia, że nazwane jest Karpacką Troją.

Uczniowie klasy 3 c zwiedzili teren grodziska, na którym znajdują się wały obronne, dwie bramy prowadzące do grodu oraz sześć chat. Dzieci wyszły na wieżę widokową o wys. 44 m i podziwiały cały skansen oraz piękną okolicę. W nowoczesnym pawilonie wystawowym z przestrzenną salą ekspozycyjną wysłuchały opowieści o początkach Słowian i oglądały eksponaty z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości, brązu i żelaza. Z wielkim entuzjazmem wzięły udział w warsztatach ,,Gry i zabawy Słowian. W różnorodnych konkurencjach mogły wykazać się sprawnością. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele ciekawych wrażeń.

relacja: Jolanta Pietraszek